חיפוש

הָיְבּוּן* של מחלה

עודכן ב: ינו 30

אני מתעורר בחושך, מתכחש לשעה, ממאן לקום לרצפה הקרה. זה כמה ימים נשימתי זרה לי. האוויר שורק ומתאבך בקרקעית הריאות. בחדר הרחצה אני מביט במראה, פותח את המשאף לאט, מסווה במים הזורמים את קול השאיפה.


קְלִיק הַמַּשְׁאֵף

שְׁאִיפָה עֲמֻקָּה

טֶבַע הַבּוּדְהָה שֶׁלְּךָחורף אחד התקררתי. כשהחלמתי חוויתי התקף שיעול ברכיבה על אופניים בכרמל. כעבור כמה ימים נאלצתי להפסיק אימון שחייה בגלל קוצר נשימה. כשיצאתי מהמים לא יכולתי להשלים משפט בלי להשתנק. באותו הלילה התעוררתי בפעם הראשונה בגלל חרחורים בנשימה. ההתקררות הפכה למשהו אחר. תפקודי הריאות נמצאו תקינים, אבל הרופאים זיהו תסמיני אסטמה ורשמו משאף. הבעיה נפתרה.


הייתי הרוס.


הנשימה כל כך מובנת מאיליה, טבעית, מתרחשת מעצמה, הכרחית לחיים. הפגיעה בה הייתה אנושה עבורי. רכיבות אופניים ושחייה היו חלק בלתי נפרד מחיי ומשגרת יומי, וַסָּת - לחץ. כשזה נלקח ממני הרגשתי חנוק, אבוד, נבגד על ידי גופי שלי.

זה היה החץ הראשון**.


בנוסף, המחלה התפרצה כשכבר תרגלתי מדיטציה, ההשפעה שלה עליי הותירה אותי המום. הנשימה, עוגן התרגול, הפכה מוקש. רציתי לברוח ממנה, ודאי שלא להתרכז בה. ציפיתי למצוא בי איכויות של שלוות נפש, במקום זאת הייתי חרד ומיואש, מסרב להכיר במציאות כפי שהיא. הייתי מאוכזב מעצמי.

זה היה החץ השני.


חלף זמן עד שהגוף התאושש, גם אני נרגעתי. היום האסטמה ואני כמעט חברים. כשאני משתמש במשאף היא מאפשרת לשחות ולרכב כרגיל ומאותתת כשמשהו יוצא מאיזון. בפרספקטיבה של זמן, קל לראות את החץ הראשון. עם התרגול, אני מבין גם את המנגנון של החץ השני. שינוי הוא חלק ממאפייני המציאות, ההתנגדות לו, ההיצמדות למה שהיה והשיפוטיות הנלווית, הם חלק ממאפייני התודעה (אצלי).


הבנתי שאני צריך להשלים עם המחלה, הבנתי שאני צריך גם להשלים עם הקושי שבהשלמה.

*

היבון הוא סוגת כתיבה יפנית המשלבת קטע פרוזה קצר ושיר (הייקו). קטע הפרוזה מתאר סיטואציה, הוא חופשי יחסית (בכל זאת, יפנים) וההייקו המלווה, הדוק יותר, ממצה או מוסיף זווית חדשה. הם יכולים לעמוד בנפרד, אבל הקשר ביניהם תורם ליצירה כיחידה שלמה. השילוב בין פרוזה לשירה נדיר יחסית במערב ונפוץ יותר בתרבות היפנית.


אני מתאמן בכתיבה עם ליאת קפלן כאן.


**

הדרשה על החץ, בתרגומה של קרן ארבל. כאן.

  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon